jiné jazykové verze: www.pneuservisy.cz

Energetické štítkovanie pneumatík

Datum: 12. 8. 2013 |

Od novembra 2012 majú výrobcovia a predávajúci za povinnosť uvádzať parametre pneumatík pomocou štandardizovanej metodiky Európskych štítkov, ktoré užívateľovi poskytnú informácie o tom, ako pneumatika prispieva svojím valivým odporom ku spotrebe paliva, aké má jazdné vlastnosti na mokrej vozovke a koľkými decibelmi zaťaží životné prostredie.


Pneumatiky majú výrazný vplyv na celkový výkon vozidla. Na spotrebe paliva sa podieľajú až 30 percentnou časťou. Nájdeme tu dokopy viac než 50 bezpečnostných, výkonných a ekologických parametrov, ktoré vývojári pneumatík musia brať pri konštrukcii v úvahu a nie sú uvedené priamo na štítku. Vo väčšine prípadov sú v nich obsiahnuté. Napríklad pneumatika, ktorá ma dobré hodnotenie brzdenia na mokrej vozovke bude mať pravdepodobne taktiež dobré chovanie v zatáčkach na mokru a bude odolná voči aquaplaningu.


Čo sa dozviete z energetického štítku?

Štítok poskytuje údaje nie len o energetickej účinnosti a ekologickom dopade pneumatiky, ale taktiež o bezpečnosti jej prevádzky, akým je napríklad brzdenie na mokrom podklade. Štítok ponúka štandard ku porovnaniu určitých vlastností všetkých pneumatík, oproti tzv. referenčnej pneumatike. Toto porovnanie by malo vo finálnej podobe viesť k pohodlnému a rýchlemu výberu tej najvhodnejšej pneumatiky. Štítky sú zostavené prehľadnou grafickou formou bez nutnosti štúdia dlhých spisov vlastností nejasnej relevancie a nízkej kvality.


Čo vám energetický štítok nepovie?

Štítok napríklad priamo nehodnotí odolnosť voči aquaplaningu, ovládanie vozu na mokrej a suchej vozovke, brzdenie na suchom povrchu, stabilitu vozu pri vyšších rýchlostiach a kilometrový priebeh. Preto je vhodné pri výbere vychádzať i z ďalších parametrov, testov a referencií – a to najmä pokiaľ cestujete za vyšších rýchlostí a väčším a výkonnejším autom.


Energetický štítok k pneumatike

Európske nariadenie o označení pneumatík je platné a záväzné pre pneumatiky osobné, nákladné a ľahké úžitkové vyrobené od 1. Júla 2012. Pneumatiky, ktoré sú už v skladoch a vyrobené pred týmto dátumom môžu byť predávané bez štítku.

Zo štítkovania sú vylúčené tieto pneumatiky:

• Protektory

• Profesionálne terénne dezény

• Pneumatiky navrhnuté pre vozidlá registrované pre 1. Novembrom 2012

• Rezervné pneumatiky

• S maximálnou rýchlosťou menšou než 80 km/h

• S priemerom ráfika menším než 254 mm, alebo väčším než 653 mm

• Pneumatiky vybavené prídavným zariadením k zlepšeniu záberu (napr. klincami)

• Špeciálne závodné pneumatiky

• Motocyklové pneumatiky

Ak si dnes objednávate nové pneumatiky, v kvalitnom a overenom internetovom obchode, tak by mal by mal byť týmto štítkom označený detail produktu. Táto metodika dopomôže i užívateľom s laickými znalosťami k rýchlej orientácii na trhu ponúkaných výrobkov a tým zvoliť tu najvhodnejšiu pneumatiku pre svoj automobil s ohľadom na prevádzku a jazdné požiadavky.

Obecne môžeme povedať, že o čo má napríklad letná pneumatika väčší valivý odpor a väčšiu spotrebu paliva, o to má lepšie chovanie na mokrej vozovke a kratšiu brzdnú dráhu. Záleží už potom na nakupujúcom, či zvolí dezén vhodnejší pre kratšie vzdialenosti za nižších rýchlostí, alebo či potrebuje výkonnú pneumatiku s výbornými mechanickými vlastnosťami i za vysokých rýchlostí a za rôznych jazdných podmienok. Medzi týmito dvoma pólami sa nachádza celá rada rôznych kompromisov od rôznych výrobcov pneumatík. Odporúčame sa v prípade nejasností a problémov obrátiť na skúseného predajcu pneumatík, ktorý Vám s výberom či technickými dotazmi poradí a pomôže vybrať tie najlepšie pneumatiky pre Váš voz.

Slovníček pojmů